تولد ديجيتال ماركتينگ
  • farshad
  • شهریور 08, 1399
  • بدون دیدگاه

 

اولين كسي كه پي برد ميتوان از بي سيم به عنوان يك وسيله ارتباطي استفاده كرد، آقاي ماركوني ايتاليايي بود كه بعدها به عنوان مخترع راديو معروف شد.

او درسال ١٨٩٥ اولين خبر راديويي اش را به وسيله بي سيم از يك فاصله ٣ كيلومتري فرستاد و بلاخره در سال ١٩٠١ توانست اختراع خود را تكميل كند و علائم بي سيم را از شهر پل دو در انگلستان به شهر سن ژان آمريكا يعني آنطرف اقيانوس اطلس، ارسال كند.

شدت شور و هيجان مردم ازين اختراع باعث شد تا دو فيزيكدان به نام هاي دفارست و بعد رابرت فون ليبن موفق به ساخت لامپ هاي قوي براي پخش صداي انسان از طريق راديو شود.

سرانجام درسال ١٩١٠ براي اولين بار صداي آواز اپراي متروپولتين نيويورك در سراسر آمريكاي شمالي پخش شد و درسال ١٩١٨ نويد پايان جنگ به گوش جهانيان رسيد.

اما شروع بهره برداري عمومي از راديو در سال ١٩٢٠ كليد خورد.

وقتي به فكر تبليغات براي فروش راديو افتادند، اولين تبليغ اجراي يك اپرا بود كه بعد از آن به سرعت بليط هاي آن اجرا فروش رفت و ديجيتال ماركتينگ متولد شد.

 

ديجيتال ماركتينگ و انواع آن :

طبق گفته نيل پاتل يكي از ديجيتال ماركترهاي برتر دنيا ؛ (( به هر گونه اي از بازاريابي محصولات و خدمات كه از طريق دستگاه هاي الكترونيكي انجام مي شود، ديجيتال ماركتينگ ميگويند كه همزمان ميتواند آنلاين و يا آفلاين باشد)).

 

نوع آفلاين آن تمامي فعاليت هايي است كه به صورت سنتي و محيطي و با استفاده از ابزارهاي ديجيتال اجرا ميشود. مثل :

انواع بازاريابي هاي محيطي ارتقا يافته

مثال : بيلبوردهاي الكترونيك ، سمپلينگ الكترونيك

 

بازاريابي راديويي يا راديو ماركتينگ

مثال : اسپانسري برنامه ها ، تبليغات راديويي

 

بازاريابي تلويزيوني يا تلويزيون ماركتينگ

مثال : تله شاپينگ ، تبليغات تلويزيوني ، اسپانسري برنامه ها

 

بازاريابي تلفني يا تلفن ماركتينگ

مثال : تماس سرد ، پيامكي ، كدهاي QR

 

نوع آنلاين ديجيتال ماركتينگ با استفاده از اينترنت و كمك گرفتن از ابزارهاي ديجيتال گفته شده با سرعت بيشتر و دقيقتر با مشتريان ارتباط برقرار ميكند. مثل :

آناليز و تحليل داده ها :

بعد از اجراي كمپين هاي تبليغاتي لازم است با استفاده از پلتفرم هاي مختلف به تحليل كمپين مورد نظر بپردازيد و با تحليل درست بازدهي را افزايش دهيد.

يكي از پركاربردترين ابزارها گوگل آناليتيكس ميباشد كه مجموعه بسيار زيادي از گزارش هارا رايگان در اختيار قرار ميدهد و نشان ميدهد هر يك از مخاطبانتان از چه طريقي وارد سايت شده و چه مسيري طي كرده است.

يكي ديگر از ابزارها كه محصول ايران هم هست ، متريكس ميباشد كه به استارت آپ ها كمك ميكند كه سوالاتي از قبيل رفتار مخاطبان چيست؟! از چه منبعي جذب شده اند و آيا تخلفي در كمپين هاي تبليغاتي  رخ داده يانه ؟! .. را پاسخ ميدهد.

 

بهينه سازي موتورهاي جستجو :

دغدغه تمام صاحبان كسب و كار امروزي SEO ميباشد كه آيا در جستجوي مخاطبان در گوگل جايگاه مناسبي دارند يا نه؟!

در نتيجه اين مسئله از اهميت ويژه اي برخوردار است كه در نتايج گوگل باشيد و در مواقع نياز كاربر با ارائه محصولات يا خدمات خود او را ياري دهيد.

از ابزارهاي مهم در زمينه بهینه سازي موتورهاي جستجو در گوگل ميتوان SEMrush را نام برد كه كاربرد كليدي آن رديابي رقباي شما از طريق پيداكردن بك لينك هاي آن ها و جذبشان به سمت خود است.

ابزاري هاي ديگر مثل : الكسا،MOZ, و… هم وجود دارند كه از طريق آنها ميتوانيد رتبه ي سايت خود و رقبا را در ايران و خارج از ايران را چك كنيد.

 

تبليغات و مديريت در شبكه هاي اجتماعي و تحليل آن :

با استفاده از شبكه هاي اجتماعي كه امروزه بخش عمده اي از زندگي مارا تشكيل ميدهند ميتوانيم فرصت هاي استثنايي براي ثبت برند هاي تجاري خود در ذهن كاربران ايجاد كنيم و علاوه بر ايجاد رابطه دوستانه با آنها به رشد كسب و كار و افزايش درآمد خود كمك كنيم. براي همين منظور ميتوانيم از تبليغات اينفلوئنسر ماركتينگ و يا برخي ابزارها مثل تگرو، اسنت وي،ادسنسور،ادونچرو… استفاده كنيم.

ويا خودمان با حضور فعال و موثر در اين شبكه ها زمان انتشار محتواي خود را با پلتفرم هاي مديريت شبكه هاي اجتماعي تعيين كنيم و يا باكمك ابزارهايي مثل : نوين هاب، سوشيالو،كاوان و… به آناليز بازخورد كاربران با دادن گزارش ها و آمارهاي مختلف و مديريت بهينه كامنت ها و… بپردازيم.

 

تبليغات كليكي :

يعني به ازاي كاربراني كه تبليغ شما را ديده و روي آن كليك كرده،هزينه پرداخت كنيد.

تنها يك درصد از افرادي كه از وب سايت شما بازديد ميكنند ممكن است در اولين ورود به مشتري شما تبديل شوند اما با كمك ريتارگتينگ ميتوانيد ٩٩٪؜ باقي مانده را به سايت خود بازگردانيد و تبديل به مشتري بالقوه كنيد و بعد ها كه دوباره تبليغ شما اورا به وب سايتتان بازگرداند مشتري بالقوه شما تبديل به يك خريدار راضي ميشود .

شركت هايي كه دراين زمينه فعاليت ميكنند مثل : صبا ويژن ، يكتانت ، مديااد و … taboola , outbrain  و . . . ميباشند .

 

ايميل ماركتينگ :

يكي از انواع بازاريابي ديجيتال كه نرخ بازگشت سرمايه ROI خوبي دارد و هرسال ٤٪؜ نسبت به سال قبل رشد ميكند و جالب است بدانيد كه با توجه به سرعت رشد تكنولوژي، هنوز هم قسمت بزرگي از بودجه ي ديجيتال ماركتينگ به ايميل ماركتينگ اختصاص پيدا ميكند.

Malichimp يكي از ابزارهاي قدرتمند ديجيتال ماركتينگ است كه با استفاده از آن ميتوانيد در هر ماه به صورت رايگان ١٢٠٠٠ايميل را به ٢٠٠٠ نفر ارسال كنيد و آمار و گزارش هايي از بازديد ها و كليك هابر روي ايميل مورد نظر دريافت كنيد. انواع ديگر اين ابزارها مثل : نامه رسان چابك ،ميل تاز ، ميل چي و… و Marketo,Emma,GetReponse،و…

 

پخش رپورتاژ آگهي :

يكي از مقرون به صرفه ترين و بهترين روش هاي تبليغات،اطلاع رساني و ارتباط با مخاطب است و زيرمجموعه مهم در بحث روابط عمومي است كه در معرفي محصولات يا خدمات در رسانه هاي پرمخاطب، برندسازي و افزايش اعتبار برند ،بهبود سئو و گرفتن بك لينك كاربرد دارد.

 

 

چت آنلاين :

چت باكس آنلاين كوچكي كه سمت راست در پايين صفحه باز ميشود و حس پشتيباني آنلاين و همراهي هميشگي از طرف سايت را به مخاطبان القا ميكند و به ساده ارتباط برقرار كردن و تحليل رفتار مخاطبان كمك ميكند.

مثال : ريتين،ديالوگ،راي چت،دينگ چت،چتيانو و…

 

كوتاه كننده لينك :

با كمك آن ميتوانيد آدرس لينك مورد نظر خود را كوتاه و زيبا كنيد و در بسترهايي مثل شبكه هاي اجتماعي ، پيامك و… به دست مخاطب برسانيد.

مثال : پي لينك، ليش ، لينك پي و… لينك هاي كوتاه كننده داخلي و bit.ly , goo.ly و… كوتاه كننده هاي خارجي هستند.

 

ارسال پوش نوتيفيكيشن :

پيامي شبيه به پيام كوتاه يا SMS است و گاها عكس ، تيتر و متن هاي كوتاه را شامل ميشود كه بعد از ارسال به كاربران ، آنها را به وب سايت يا اپليكيشن باز مي گرداند و با كمك آن و ارسال نوتيفيكيشن به ميليون ها كاربر علاوه بر يادآوري حضور ميتوان ميزان فروش، ترافيك سايت،نرخ بازگشت كاربران به سايت و تعامل با كاربران را افزايش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *